Щорічно 20 травня відзначаємо Всесвітній день бджіл (World Bee Day). Свято започаткувала Організація Об’єднаних Націй у 2017 році.1 Ініціатором створення виступила Словенія. Така дата святкування обрана з двох причин: 20 травня – день народження першого в історії бджоляра на ім’я Антон Янша (1734 рік), підвищена активність цих комах спостерігається саме у травні.
Щоб підкреслити важливість запилювачів, загрози, з якими вони стикаються, та їхню роль у сталому розвитку, ООН оголосила 20 травня Всесвітнім днем бджіл. Мета – активізувати зусилля щодо захисту бджіл та інших запилювачів, які можуть суттєво допомогти у вирішенні глобальних проблем продовольчого забезпечення та зменшенні голоду в країнах, що розвиваються. Моніторинг їхнього занепаду та запобігання втраті біорізноманіття мають вирішальне значення.
Бджоли, разом з іншими запилювачами, такими як метелики, кажани та колібрі, все частіше опиняються під загрозою через діяльність людини. Запилення є вирішальним процесом для виживання наших екосистем. Майже 90% квіткових рослин у світі частково або повністю покладаються на запилення тварин. Це включає понад 75% світових продовольчих культур і 35% світових сільськогосподарських угідь. Запилювачі не лише роблять безпосередній внесок у продовольчу безпеку, але й є життєво важливими для збереження біорізноманіття.
Впровадження більш різноманітних сільськогосподарських систем та зменшення використання шкідливих хімікатів може посилити запилення, покращити якість та кількість продуктів харчування, що принесе користь як людям, так і екосистемам.
Бджоли стикаються зі значними загрозами. Темпи вимирання видів зараз у 100-1000 разів вищі за середні через дії людини. Близько 35% безхребетних запилювачів, таких як бджоли та метелики, і близько 17% хребетних запилювачів, таких як кажани, знаходяться на межі зникнення у всьому світі.
Якщо ця тенденція збережеться, поживні культури, такі як фрукти і горіхи, можуть бути все більше замінені основними продуктами харчування, такими як рис, кукурудза і картопля, що призведе до менш збалансованого раціону. Інтенсивне землеробство, зміни у землекористуванні, монокультурне вирощування, пестициди та підвищення температури, пов’язане зі зміною клімату, – все це посилює проблеми, з якими стикаються бджолині популяції та якість харчових продуктів.