Занадто довго люди ставилися до своєї планети недбало й жорстоко. В результаті світ страждає від забруднення природних екосистем, знищення біорізноманіття та глобального потепління, невпинно наближаючись до кліматичної катастрофи. На жаль, повернути час назад неможливо, але ми можемо нарешті навчитися співіснувати в гармонії з навколишнім середовищем, щоб захистити те, що залишилося й виправити те, що пошкоджено. З метою пропагування обізнаності та спонукання до практичних дій на захист природи щороку 5 червня проводиться Всесвітній день навколишнього середовища (World Environment Day) — подія, встановлена ООН у 1973 році і яку відзначають мільйони людей у всьому світі.
Здавна була поширена думка, що для свого добробуту й благополуччя людству необхідно якнайповніше контролювати, використовувати та «вдосконалювати» навколишнє середовище. Але насправді складні природні процеси від самого початку були створені як оптимальні й коригувалися лише еволюцією планети. Тож не дивно, що будь-яке порушення природної рівноваги людськими технологіями призводить до негативних екологічних наслідків.
Вплив людей на навколишнє середовище триває багато тисячоліть — від часу, коли Homo sapiens як вид живих істот з’явився на Землі, він почав змінювати природу сільським господарством та великими переселеннями народів. Проте аж до XVIII століття ручне виробництво й прості технології не в змозі були вплинути на довкілля у великих масштабах.
Індустріалізація швидко призвела до інтенсивного використання природних ресурсів, масового промислового виробництва, урбанізації та утворення суспільства споживання. На сьогоднішньому етапі історії вплив людей на навколишній світ настільки суттєвий, що вчені більше не знаходять на Землі первозданної природи, не понівеченої людиною в більшій чи меншій мірі.
Перенаселення планети
Доволі суперечливою проблемою навколишнього середовища багато науковців вважають перенаселення планети. З одного боку, добре, що завдяки розвитку медицини та промислового землеробства люди стали жити довше. Проте вони потребують дедалі більших життєвих площ, в тому числі й для сільськогосподарських угідь та промислових підприємств, а це призводить до постійної вирубки лісів. Інший аспект перенаселення — використання людством дедалі більшої кількості викопного палива, наприклад, нафти та вугілля. Такі джерела енергії означають великі викиди вуглекислого газу в атмосферу, при цьому кількості лісів вже не вистачає для природної фільтрації повітря.
Забруднення довкілля
Забруднення довкілля давно стало проблемою в будь-якому куточку світу. Від сміття, недбало кинутого на узбіччі дороги, до мільйонів тон небезпечних хімікатів у воді, ґрунті та повітрі. Третина населення планети вже має труднощі з питною водою, проте ми продовжуємо знецінювати свої незамінні природні ресурси, на відновлення яких потрібно буде чекати мільйони років.
Глобальне потепління
Найсерйознішою причиною негативних змін у навколишньому середовищі вчені вважають глобальне потепління. Збільшення викидів CO2 посприяло підвищенню середньої температури на планеті майже на градус, таненню арктичних льодовиків і підвищенню рівня океану на 3,42 мм на рік. Вчені передбачають підняття рівня океану, за різними розрахунками, від 3-х до 12 метрів до 2100 року.
CO2 підвищує також і кислотний показник морської води, внаслідок чого змінюється її хімічний склад, і разом з глобальним потеплінням це є причиною загибелі коралових рифів, чверть з яких вже знищено, а дві третини знаходяться під загрозою. При цьому коралові рифи є домівкою для 25% водних організмів, які відповідають за природну фільтрацію води. Крім того, надмірний вилов риби та забруднення води пластиком теж призводять до непоправної шкоди світовому океану.
З підвищенням атмосферної температури різко змінюються й погодні умови, що в глобальних масштабах призводить до кліматичних змін. Багато родючих регіонів поступово перетворюються на безводні пустелі, все частіше доводиться спостерігати сильні урагани та інші природні явища, раніше не властиві тій чи іншій місцевості.
Проблема яка не має кордонів
З 1960-х років ігнорувати проблеми довкілля стало неможливо, тому багато країн почали вживати заходи щодо захисту навколишнього середовища в межах своїх територій. Проте невдовзі всі зрозуміли, що забруднення води й повітря не знає кордонів, а для вирішення цих проблем необхідне міжнародне співробітництво.
Ідея всесвітнього форуму з питань екології виникла в Швеції, яка була занепокоєна станом екології, особливо в прояві кислотних дощів. Тому в 1968 році ООН отримала пропозицію від цієї держави щодо проведення міжнародної конференції для визначення проблем природного середовища та шляхів їхнього подолання.
Датою скликання Конференції з проблем навколишнього середовища ООН обрала 1972 рік, місцем її проведення став Стокгольм. Захід проходив з 5 по 16 червня, а день відкриття було проголошено Всесвітнім днем навколишнього середовища. В конференції брали участь представники 113 країн та 400 неурядових організацій, головував на ній заступник Генерального секретаря ООН Моріс Стронг, канадський дипломат та бізнесмен нафтової й гірничої промисловості.
В результаті делегатами було прийнято план дій та кілька резолюцій, а підсумкова декларація Стокгольмської конференції стала екологічним маніфестом, який заявляв про обмеженість ресурсів планети й необхідність їх збереження. Також ця конференція призвела до створення в грудні 1972 року Програми ООН з навколишнього середовища — ЮНЕП.