День пам’яток історії та культури України – це щорічна подія, яка має важливе значення для збереження та вшанування багатої культурної та історичної спадщини країни. Цей день, встановлений Указом Президента України № 1062/99 від 23 серпня 1999 року, запрошує замислитися над численними пам’ятками, які розповідають про славне минуле та яскраву культуру України.
Ця ініціатива була підтримана науковцями, архітекторами, реставраторами та державними органами, що опікуються збереженням пам’яток історії та культури. Вона перегукується з міжнародним рухом, ініційованим ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) і прийнятим ЮНЕСКО в 1982 році, підкреслюючи нагальність збереження нашої спільної культурної спадщини.
Дата проведення Дня пам’яток історії та культури України співпадає з Міжнародним днем пам’яток та історичних місць.
Культурна спадщина України, яка налічує понад 70 000 об’єктів культурної спадщини у більш ніж 1399 населених пунктах, є великою та різноманітною, що вимагає постійних та узгоджених зусиль для її збереження.
День пам’яток історії та культури України – це не просто визнання фізичних споруд, які прикрашають ландшафт, але й розуміння історій, боротьби та перемог, які вони уособлюють. Ці пам’ятники слугують хранителями історії, пропонуючи розуміння еволюції України в часи процвітання та випробувань. Вони є відчутним зв’язком з минулим, зміцнюючи почуття ідентичності та спадкоємності серед українського народу.
Щороку з цієї нагоди організовуються різноманітні заходи та події. Це можуть бути екскурсії, виставки, лекції та семінари, спрямовані на інформування громадськості про цінність збереження та важливість пам’яток як культурних символів. Залучення державних органів, культурних інституцій та місцевих громад підкреслює колективні зусилля у збереженні історичної спадщини України.
Від величного собору Святої Софії та прилеглих до нього монастирських споруд до Києво-Печерської лаври, Україна є домівкою для об’єктів значної культурної та історичної цінності, деякі з яких визнані ЮНЕСКО об’єктами всесвітньої спадщини.
Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні
- Софійський собор
- Києво-Печерська лавра
- Церква Спаса на Берестові
- Високий замок і Підзамче, Середмістя (Львів)
- Ансамбль собору святого Юра (Львів)
- Пункт геодезичної дуги Струве «Катеринівка» (Хмельницька область, село Катеринівка)
- Пункт геодезичної дуги Струве «Фельштин» (Хмельницька область, село Гвардійське)
- Пункт геодезичної дуги Струве «Баранівка» (Хмельницька область, село Баранівка)
- Пункт геодезичної дуги Струве «Старо-Некрасівка» (Одеська область, село Стара Некрасівка)
- Резиденція митрополитів Буковини та Далмації (Чернівці)
- Церква Собору Пресвятої Богородиці (Львівська область, село Матків)
- Церква святого Юра (Львівська область, місто Дрогобич)
- Церква Святої Трійці (Львівська область, місто Жовква)
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Івано-Франківська область, село Нижній Вербіж)
- Вознесенська церква (Закарпатська область, селище Ясіня)
- Церква святого Михайла (Закарпатська область, село Ужок)
- Церква Святого Духа (Львівська область, село Потелич)
- Церква Святого Духа (Івано-Франківський район, місто Рогатин)
- Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора
- Історичний центр Одеси
- Первісні букові ліси Карпат та інших регіонів Європи
День пам’яток історії та культури в Україні є свідченням відданості країни визнанню та збереженню своєї багатої культурної спадщини. Він дає можливість оцінити красу та історичне значення цих об’єктів, сприяючи глибшому зв’язку з історією та культурною ідентичністю України.
Сьогодні пам’ятки історії та культури України перебувають перед загрозою знищення ворогом, багато вже є знищеними або пошкодженими під час війни, росія прагне знищення фундаменту нашої національної свідомості. Допомагайте ЗСУ щодня!