Реклама оточує нас всюди. Ми вже не уявляємо телебачення, радіо, соціальні мережі, газети, журнали без реклами. Іноді вона набридає та дратує, а іноді допомагає в пошуках потрібного товару. Щорічно 23 жовтня в Україні відзначається професійне свято тих, хто має відношення до створення та розміщення реклами — День рекламіста. Це свято відносно молоде, воно існує з 1994 року. Рекламісти — це завжди креативні та натхненні люди, здатні створити з нічого геніальну ідею. До святкування в цей день також приєднуються працівники споріднених з рекламою областей — маркетологи, дизайнери, промоутери, копірайтери, бренд-менеджери.
Як виникла ідея відзначати День рекламіста (День працівників реклами)?
Реклама як явище існує з найдавніших часів. На єгипетських папірусах знайдено оголошення про продаж рабів. В період античності, у Давньому Римі та в Давній Греції, переважали усні варіанти рекламних текстів. Це було зумовлено невеликою кількістю людей, які вміли читати і високою вартістю папірусу та пергаменту.
Вербальною рекламою того часу можна вважати заклики ринкових торговців, що вихваляли свій товар, урочисті промови ораторів на честь правителів та полководців. Також усно передавалися відомості про тих чи інших ремісників, купців та політичних діячів.
У середньовіччі реклама стає більш удосконаленою. Великого значення набувають міські глашатаї та слуги лицарів — герольди. З’являється професія закликальника, обов’язком якого є привертати покупців до торгових яток, шинків, майстерень ремісників.
Поява друкованих книг призвела до змін у формі реклами і створила передумови виникнення нових жанрів. З’явилися друковані прейскуранти та каталоги. Змінився спосіб виготовлення афіш та вивісок — їх стали друкувати.
XIX та XX століття пройшли під знаком технічного прогресу. Фотографія, кінематограф та радіо змінили звичні форми реклами, зробили її різноманітною, а головне — масовою, доступною одночасно великій кількості людей. До реклами залучаються всі можливі види мистецтва.
Важливе значення саме в ці часи здобуває жанр плакату. Рекламна діяльність набуває творчого характеру. Розвиваються інформаційні агенції, які поступово перетворюються в рекламні агенції сучасного типу. Проводяться перші масові рекламні кампанії, організовуються промислові виставки, багато з яких стають міжнародними. Вручення нагород за якість товарів на таких виставках стає ефективним рекламним засобом для виробників.
В Україні за радянських часів реклами майже не існувало. Стрімкий ріст ця галузь розпочала відтоді, як наша країна здобула незалежність. Початком розвитку рекламного бізнесу в Україні можна вважати прийняття в 1996 році Закону «Про рекламу».
З тих пір реклама пішла далеко вперед та стала цілою галуззю, яка об’єднує різних спеціалістів. Існує декілька видів реклами відносно місця, способу розміщення та мети. В першу чергу, це комерційна реклама, спрямована на продаж товарів та послуг. Політична реклама, в тому числі передвиборча, має на меті отримання голосів виборців. Є також соціальна реклама, яка покликана привертати увагу до благодійності та інших корисних для суспільства справ. Доволі специфічними видами реклами є антиреклама, що дискредитує певних політиків, виробників або товари, і контрреклама, яка спростовує недобросовісну рекламу.