Компромісне рішення має бути знайдене

Питання «Про встановлення сезонного режиму роботи для закладів дошкільної освіти, дошкільних відділень закладів загальної середньої освіти сільської місцевості», яке було внесе у порядок денний 16 чергової сесії VIII скликання Балтської міськради, що відбулася 10 вересня, не було схвалене депутатами. Воно виявилося не простим. Але від проблеми, яка відчутно б’є по бюджетові Балтської громади, нікуди не подітися.

Компромісне рішення має бути знайдене, тому і було скликано нараду у якій взяли участь керівники закладів позашкільної освіти, представники старостатів, заступник Балтського міського голови Валерій Желіховський, начальник відділу освіти Балтської міської ради Петро Кулик та начальник фінансового управління Балтської міської ради Леся Паламарчук.

 

Метою зустрічі стало обговорення ситуації, що склалася та пошук шляхів, які дадуть можливість без потрясінь для бюджету прожити 2022 фінансовий рік.

Петро Кулик та Леся Паламарчук проаналізували нинішню фінансову політику, аргументовано, з наведенням цифр та фактів апелювали до присутніх у залі та пропонували варіанти вирішення ситуації, яка склалася.

А аргументи були досить красномовними. Це, насамперед, значне подорожчання енергоносіїв. Газ сьогодні пропонують закуповувати по ціні 31 гривня і це лише на початку опалювального сезону. Сьогодні практично усі постачальники розірвали угоди про постачання дров, а це основні енергоносії для закладів позашкільної освіти. Вони пропонують за кубометр дров сплачувати 1300 – 1400 гривень, що приблизно у півтори рази дорожче, ніж планувалося. До того ж додається ще й підвищення мінімальної заробітної плати та збільшення вартості харчування, яке є болючим саме для сільських територій.

За словами керівників напередодні було зроблено попередній розрахунок для усередненого дитячого садочка сільської території, який показує, що потенційний дефіцит бюджету кожного з них може складати близько 200 тис. грн на рік при середньому бюджеті 800 – 850 тисяч грн. Це приблизно четверта частина від бюджету. Тому керівництво Балтської громади розробило варіанти вирішення даного питання і запропонувало усім територіям надати конструктивні пропозиції, адже кожна територія має свої особливості. Чимало залежить і від батьків, які приводять дітей у дитсадок. Такий діалог на думку керівництва дасть змогу об’єктивно вирішити проблему, яка постала, та рухатися далі і розвиватися.

Представникам територій було запропоновано декілька варіантів для вирішення ситуації, яка склалася. По-перше, це сезонна форма роботи, коли дитсадок працюватиме дев’ять, вісім чи шість місяців.

Можливий також окремий варіант, який був запропонований на попередній зустрічі. На окремих територіях діти підвозяться у заклади загальної середньої освіти до одного з сіл. Ото ж, діти з інших сіл можуть підвозитися до закладів дошкільної освіти. Це дасть можливість рівномірно розподілити трудові ресурси.

Як можливий варіант може бути застосовано скорочення робочого дня. Наприклад, заклади дошкільної освіти можуть бути з 12-ти годинним перебуванням дітей, з 10-ти годинним перебуванням, можуть бути і з 9-ти годинним. Законом передбачається, що робочий час може тривати і 7 годин.

Ще один варіант вирішення питання – це перерахунок коштів з інших галузей, або ж, наприклад, додаткові надходження для даних територій і покриття надлишкових витрат за рахунок своїх прибутків.

Присутні у залі поставили питання фахівцям міськради, але з висновками не поспішали. Кожен у своєму старостаті має проаналізувати ситуацію та вийти з пропозиціями, щодо нових умов роботи свого дошкільного закладу.

Ліана Швецова

Share.

Comments are closed.