Особистість кожної людини формується в родині, і на цей процес впливають не тільки батьки, а й брати та сестри. Як ніхто інший, вони знають про всі переваги й недоліки один одного, адже разом переживають дитячі проблеми та дорослішають. Зазвичай брати й сестри — це найближчі люди в нашому житті, на допомогу й підтримку яких завжди можна розраховувати. Навіть якщо стосунки з ними складаються непросто, в будь-якому випадку сильний родинний зв’язок неможливо розірвати. Всім братам та сестрам присвячується відносно молоде свято — Міжнародний день братів та сестер, яке відзначається 10 квітня. До цього святкування щороку приєднуються все більше людей в різних країнах.
Брати й сестри є героями численних давніх легенд та казок. При цьому про ідеальні стосунки між ними йдеться не часто, на відміну від драматичних чи навіть трагічних. Свідченням того, що ці проблеми старі як світ, є біблійна історія перших рідних братів — Каїна й Авеля.
Вважається, що виток конфліктів між сестрами й братами віддавна полягає в ревнощах до батьків. Кожна дитина боїться виявитися менш розумною чи гарною й отримати менше батьківської любові. Крім того, раніше спадкоємцем більшої частини майна та титулу був старший син. Молодші сини отримували значно менший спадок, а часто їхню долю визначали від народження — це була військова служба або служіння Богу. Доньки ж взагалі не входили до числа спадкоємців, а отримували лише придане при заміжжі. Звісно, такі правила не сприяли дружбі й любові між дітьми в родині.
Взаємозв’язку братів та сестер психологи не приділяли уваги досить довго, на відміну від стосунків батьків з дітьми або партнерських стосунків у шлюбі. Наукові дослідження цієї сфери родинних стосунків почалися лише в XIX столітті. Британський антрополог та психолог Френсіс Гальтон вперше звернув увагу на те, що черговість народження дітей впливає на їхній характер та здібності. В 1874 році, вивчаючи біографії членів Королівського наукового співтовариства, вчений виявив, що кількість первістків серед них — 55%. На початку XX століття теорію того, що первістки частіше стають видатними особистостями, підтвердив австрійський психолог Альфред Адлер.
Хто такі сиблінги?
Від часів перших наукових досліджень до рідних братів і сестер стали застосовувати термін «сиблінги» або «суродженці» . Його часто можна зустріти в працях психологів, генетиків, соціологів та антропологів. Термін «сиблінги» дозволяє не конкретизувати щоразу стать людини — чоловіча (брат) чи жіноча (сестра), а позначити людей, які мають спільних батьків.
Роботу Гальтона й Адлера продовжив психіатр та аналітик Карл Юнг. Проте він вважав, що головну роль у формуванні особистості сиблінгів відіграє не черговість народження, а родинна атмосфера, створена батьками. Інший психолог, Вальтер Томан, присвятив свої роботи впливу родинних позицій сиблінгів на їхнє подальше життя, зокрема, на ставлення до протилежної статі та стосунки в шлюбі.
В подальшому теорія залежності характеристик сиблінгів від черговості їх народження піддавалася сумніву. Проте в 1990-х роках вона знову набула популярності завдяки Френку Салловею — американському психологу, який застосував в дослідженнях метод метааналізу. Результати довели, що черговість народження повніше визначає характер людини, ніж навіть стать, національність чи приналежність до певної соціальної групи.
Так, старші брати й сестри вважаються відповідальнішими та розумнішими за інших — як правило, їхній IQ дещо вищий, ніж у молодших сиблінгів. На старших в родині покладають найбільше сподівань, тому вони зростають більш амбіційними та цілеспрямованими. Середні діти в родині можуть мати риси як старших, так і молодших сиблінгів. Вони частіше йдуть на компроміс та першими відділяються від батьків. Наймолодші — часто безтурботні, бо звикають перебувати під опікою, тому їм важче долати життєві труднощі та дотримуватися самодисципліни.
Вважається, що мала різниця у віці між братами та сестрами сприяє конфліктності, натомість значний віковий розрив формує відносини опіки старшого сиблінга над молодшим. На щастя, дорослішаючи, в більшості випадків брати й сестри перестають конкурувати між собою як за іграшки, так і за батьківську любов. З віком з’являється розуміння того, що брат або сестра нарівні з батьками є найближчими людьми в житті.
Клаудія Еварт
Для засновниці Міжнародного дня братів і сестер американки Клаудії Еварт її брат Алан та сестра Лізетт були саме такими близькими людьми. Клаудія була молодшою донькою в родині, тому старша сестра вчила її плавати, готувати печиво, робити зачіски та ще безлічі корисних і цікавих речей. Брат, старший на п’ять років, був скаутом, тож залучав молодшу сестру до походів та навчав виживанню в природних умовах, а одного разу врятував їй життя, швидко зорієнтувавшись в дорожній аварії.
На жаль, Алан і Лізетт обоє загинули в молодому віці від нещасних випадків. Теплі спогади про них викликали в Клаудії ідею створити окрему традицію, присвячену вшануванню всіх братів та сестер. Його датою було обрано 10 квітня — день народження Лізетт. Незабаром було засновано Фонд дня братів і сестер і подано відповідне звернення до Білого Дому. З боку президента та губернаторів 49 американських штатів свято отримало визнання, а з роками воно стало популярним у всьому світі.