Що це за день?
Щороку в жовтні, 24 числа, планета святкує Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй. Організація Об’єднаних Націй по суті — це платформа, де національні делегації можуть висловити свою думку. Тут налагоджуються відносини, проходять переговори та вирішуються проблеми. Усі члени спільноти мають право голосу, але при цьому кожен зобов’язаний дотримуватися статуту організації, її правил та мети. Серед основних напрямків роботи міжнародного утворення — зміцнення миру та безпеки, розвиток дружніх відносин між державами, спільне розв’язання глобальних труднощів, координування дій різних країн, забезпечення прав людини.
Як виникла ідея відзначати Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй?
Про те, щоб мати можливість захистити світ від воєнних конфліктів, природних і техногенних катастроф, від насилля в будь-якій формі, люди почали задумуватися дуже давно.
Після Першої світової війни, в 1919 році, з такою метою була створена Ліга Націй. Однак до неї увійшли не всі країни, і в багатьох випадках ця організація не була ефективною. Але хоча досвід Ліги Націй виявився не дуже вдалим, вона відродила мрію людства про створення дієвої всесвітньої організації.
Але тільки в середині XX століття, під час Другої світової війни, керівники країн, які змушені були боротися зі спільним ворогом, усвідомили, що прийшов час нарешті створити механізм, який дозволив би забезпечити мир та не допустити воєн у майбутньому. Цього можливо було досягти тільки в міжнародному форматі.
Історія виникнення ООН
В 1942 році 26 держав підписали Декларацію Об’єднаних Націй. Ідея назвати нову світову співдружність «Об’єднаними Націями» належала президенту США Рузвельту. На конференції, що відбулася у Сан-Франциско в 1945 році, затвердили Статут ООН, який було підписано делегатами від 51 країни. Дата, коли цей Статут почав діяти — 24 жовтня 1945 року — увійшла в історію як день утворення Організації Об’єднаних Націй.
На своєму першому засіданні в 1946 році в Лондоні Генеральна Асамблея ООН обирала місце, де будуть розміщені її центральні представництва. Розглядалися такі міста, як Сан-Франциско, Бостон, Нью-Йорк, Філадельфія. Зрештою було обрано Нью-Йорк. Муніципалітет міста виділив організації безкоштовну земельну ділянку, а Джон Рокфеллер-молодший надав на будівництво 8,5 мільйонів доларів.
24 жовтня 1949 року було закладено першу цеглину до фундаменту майбутньої 39-поверхової будівлі, а вже 21 серпня 1950 року співробітники Секретаріату ООН почали займати свої нові кабінети.
Територія центральних установ ООН є міжнародною зоною. У організації є свій прапор та власний контингент працівників служби охорони. Також там працює своє відділення пошти та випускаються власні поштові марки.
Зараз ООН складається з 193 держав. Її представництва діють майже в усіх куточках земної кулі, а керують цією діяльністю Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна і Соціальна Рада, Рада з Опіки, Міжнародний Суд та Секретаріат.
Крім цього, є скоординовані з ООН численні програми, фонди, спеціально створені інституції. Вони функціонують в найрізноманітніших сферах — в охороні здоров’я, сільському господарстві, щодо питань кліматичної кризи і проблем корінних народів, телекомунікаціях та в багатьох інших. Системою ООН у світі називають сукупність цих програм і фондів та безпосередньо самої Організації Об’єднаних Націй.
Україна – співзасновник ООН
Наша країна входить до числа держав, що вважаються співзасновниками ООН. З 1945 по 1991 роки Україна, попри те, що перебувала в складі СРСР, формально вважалася членом ООН як самостійна країна. Україну чотири рази обирали до Ради Безпеки ООН.
З часу отримання незалежності активну діяльність в ООН проголошено одним з провідних напрямків української міжнародної політики. Тому день утворення Організації Об’єднаних Націй цілком можна вважати і українським святом.