EnglishRussianUkrainian
   

Одеська область – полігон для відпрацювання медичної реформи

Один з найбільш амбітних викликів для влади – проведення медичної реформи. З одного боку, і пацієнти, і лікарі, і політики розуміють – залишати медицину в такому стані як зараз просто неможливо. Але в той же час кожна помилка у проведенні такої реформи – це ризик для провалу всього процесу. Другого шансу на старт медичних перетворень суспільство потім не дасть ще довго. Саме тому логічно подібні складні системні реформи спочатку запускати на прикладі одного чи двох регіонів, там де є відповідні фахівці, налагоджено менеджмент, і головне – є лідери процесу реформування, «двигуни реформ».

Президент підписав закону про медичну реформу під час візиту до Одеської області. Це правильно і символічно. На відміну від конституційної чи виборчої реформи – результати цієї відчують у кожній області, кожному населеному пункті. І в той же час саме одеський регіон за ініціативою губернатора Максима Степанова реалізує медичну реформу «на випередження», підготовчі етапи були пройдені ще до ухвалення відповідних рішень Верховною Радою. До прикладу, іноваційний багаторівневий проект телемедицини вже успішно апробований на території області. Так сталося, що губернатор області Максим Степанов – медик за освітою, і тому особисто розбирається в деталях медичних проектів. Очевидно, що в найбільшій за територією області, надавати медичні консультації у віддалених населених пунктах можливо саме через передачу даних по мережам 3G. За наявності зв’язку та відповідних технологій з будь-якого села історія хвороби може бути передана до райцентру чи обласних клінік. Насправді, зі сторони Степанова це досить сміливий та ризикований крок. Всі розуміють, що в разі успіху знайдеться багато причетних, а от кожна невдача – це удар по репутації. До початку експерименту, як писала преса, в депресивному Окнянському районі (якраз там де президент підписав закони про медичну реформу), ще півроку тому в лікарнях не було Інтернету взагалі. А вже зараз – пацієнти мають електронні медичні карти та консультації кращих фахівців обласного центру. Тож не дивним є вибір президентом області для урочистого офіційного старту медичної реформи.

На того, хто успішно працює, навішують додаткові завдання, все більш і більш відповідальні. Логічно очікувати, що Одеська область буде і надалі базовою для впровадження нових етапів медичної реформи, а команда Степанова працюватиме на потреби всієї України – чи то з Одеси, чи то в оновленому міністерстві. Останнім часом медична сфера на центральному рівні більш відома своїм проблемами, а не успіхами.

Занадто довго не призначено міністра, продовжуються конфлікти навколо закупівель препаратів, зірвано закупівлю вакцин, поки залишається лише піар-проектом участь міжнародних організацій у тендерах і поставках міністерства. Тому для проведення реформи і підтримки суспільства потрібні ефективні виконавці і реальні успіхи, нехай спочатку маленькі, але відчутні.

Джерело: gazeta.ua

Share.

Comments are closed.