EnglishRussianUkrainian
   

Що таке патронатні сім’ї і навіщо це потрібно?

У Балтській райдержадміністрації відбулася прес-конференція для місцевих засобів масової інформації «Що таке патронатні сім’ї і навіщо це потрібно?».

Заступник голови  РДА Ірина Балагула, начальник служби у справах дітей РДА Наталія Герасименко, директор центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Юлія Грабован детально проінформували про влаштування дітей у такі сім’ї, розповіли про вимоги до кандидатів та відповіли на численні питання журналістів. У прес-конференції також взяли участь начальник відділу сім’ї, молоді та спорту Балтської міськради Наталія Товстуха та головний спеціаліст сектору соціальної політики міськради Наталія Гогу.

Навіщо потрібні патронатні сім’ї?

Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, що їх замінюють не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин.

Передбачається він і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились відразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні  патронатні сім’ї. Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебування дитини в інтернатному закладі.

Відповідно до ситуації у кожному окремому випадку дитина, що перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, – у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин, або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) чи до профільного інтернатного закладу.

Хто може бути патронатним вихователем?

Патронатний вихователь – це особа, яка за участі інших членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Помічник патронатного вихователя – його чоловік/дружина чи інший дорослий член його сім’ї.

Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров’я, соціальних та поведінкових наук та досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у  статті 212 Сімейного кодексу України).

Які документи треба щоб стати патронатним вихователем?

Кандидати у патронатні вихователі подають до соціального закладу  за місцем їх проживання, зокрема до Балтського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, такі документи:

—  заяву кандидата у патронатні вихователі;

—  заяву кандидата у помічники патронатного вихователя про готовність участі у наданні послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї;

— копії паспортів кандидатів у патронатні вихователі та помічники патронатних вихователів;

—  довідку про склад сім’ї;

—  копію свідоцтва про шлюб;

—  копію диплома про вищу освіту кандидата у патронатні вихователі;

довідки про стан здоров’я патронатного вихователя та членів сім’ї, які проживають разом із ним (відсутність хронічних захворювань, результати обстеження повнолітніх членів сім’ї наркологом, венерологом, психіатром);

—  довідки про доходи повнолітніх членів сім’ї;

— довідки про наявність чи відсутність судимості кандидата в патронатні вихователі та членів сім’ї, які проживають разом з ним;

— документ, що підтверджує право власності на житло або користування житловим приміщенням;

— письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у патронатні вихователі, на тимчасове влаштування дітей; згода дітей надається за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї?

Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців відповідно до вимог статей 252 — 253 Сімейного кодексу України.

На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до влаштування в сім’ю патронатного вихователя.

Як щодо грошей?

Фінансування сімей патронатних вихователів, що передбачає оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у порядку та за умов, затверджених Кабінетом Міністрів України.

На утримання кожної дитини, влаштованої у сім’ю патронатного вихователя, виплачується щомісячна соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (орієнтовно біля 3500-4000 грн.)

У разі, коли дитині виплачується призначена в установленому порядку стипендія, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини у сім’ю патронатного вихователя.

По завершенні дії договору про патронат чи при припиненні діяльності сім’ї патронатного вихователя здійснюється перерахунок коштів у відповідності до віку та кількості дітей.

За рішенням органів місцевого самоврядування сім’ям патронатних вихователів можуть встановлюватися інші соціальні гарантії для створення відповідних умов догляду та утримання дітей, які потребують тимчасового влаштування.

Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною здійснюється шляхом щомісячних виплат грошового забезпечення патронатним вихователям.

Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів (біля 9600 грн.)

Оплачуваний період між влаштуваннями дітей становить не більше 60 календарних днів на рік.

У разі перебування у сім’ї патронатного вихователя дітей віком до 1 року, дітей-інвалідів та одночасно двох і більше дітей розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину та категорію, проте сумарно не більше ніж на 50 відсотків.

Нарахування та сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування патронатних вихователів із сум їх грошового забезпечення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Де дізнатися деталі?

Із додатковою інформацією про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті можна ознайомитись в Балтському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або у службі у справах дітей Балтської райдержадміністрації за адресою м.Балта, вул.Любомирського, 193, 4-й поверх; тел. 2-47-60 та 2-35-15.

Share.

Comments are closed.