EnglishRussianUkrainian
   

                 Каланча — символ Балти

Балта — місто в Одеській області, надзвичайно цікаве. Як пишуть в таких випадках — овіяне вітрами історії, обпалене полум’ям воєн і революцій.

З приводу «обпалене» — підходить Балті якнайкраще, і зовсім не для гарного слівця. Насправді місто горіло чотири рази. Добре, що не до головешок, але постраждало від вогню відчутно. Після сильної пожежі 1892 року жителі якось задумалися і стали вести з начальством довгі діалоги з приводу того, що, мовляв, непогано було б побудувати в місті оглядову пожежну вежу. Міська влада була проти — але такі питання необхідно було вирішувати перш за все з губернськими чиновниками. А ті, як водиться, бідами якогось незначного для них міста не потурбувалися. І у виділенні коштів відмовили.

У 1921 році в Балті трапився чергова пожежа, вогонь бушував довго, і урожай зібрав чималий. Ось тоді, нарешті, і зважилися. Однак — сказати легко, зробити важко.

Старе місце для будівництва пожежної каланчі явно не годилося. У той час пожежна команда базувалася в будинку, що належав колись князям Любомирським. Приміщення було цілком нічого, та фундамент поганий — занадто ненадійний. Так виникла ідея звести пожежну каланчу в іншому місці і за новим проектом. До 1925 р. пожежна оглядова вежа була побудована.

«В продовження моїх «балтських» вражень — про пожежну каланчу 1925 року побудови, яка стоїть в центрі Балти, недалеко від костелу Св.Станіслава і колишньої садиби Любомирських, (тут давно влаштувалося педучилище)», — пише на своїй сторінці Facebook голова Одеського обласної ради Анатолій Урбанський. — Місцеві жителі по праву вважають її символом Балти — старовинних архітектурних споруд в хорошому стані практично не збереглося. Будівництво оглядової вежі на початку ХХ століття було просто необхідно в Балті: будинки в містечку в основному були з дерева, нерідко горіли, і місцеві старожили розповідають, що місто чотири рази було знищено вогнем!».

Пожежна каланча в Балті і справді унікальна. По-перше — стовп здійнявся вгору на 29-метрів. По-друге, на вежі встановлені електричні годинники, її прикрашає герб міста. Є пристрій, що показує в різні боки міста. Це металевий флагшток з поперечиною, розділеної на чотири, який під час пожежі вказував, в якій частині міста займається вогонь. Робилося це так: коли черговий піднімав тривогу, на цій самій поперечині вивішувалися повітряні кулі в кількості, відповідала номеру тієї частини міста, де почалася пожежа. Звичайно, пізніше на вежі був встановлений телефон, а поперечина з цифрами так і залишилася.

І ще: біля входу на каланчу висічені імена бетонників, які її будували. Це — А. Ветошкин, М. Граник, К. Селіхов, А. Грінберг, Я. Шапіро. Фундамент вежі по колу досягає 27 м, глибина фундаменту — 7 м. Підраховано, що на фундамент каланчі пішло бетону в 10 разів більше, ніж на всю конструкцію.

У 2016 г. на ремонт знаменитої балтської каланчі було виділено один мільйон 200 тисяч гривень.

Джерело: http://slovo.odessa.ua

Share.

Comments are closed.