Подорож до витоків книгодрукування
У Балтській публічній бібліотеці відбувся цікавий захід, учасниками якого стали учні початкової школи ЗОШ I-III ст. №2-гімназія.
З Музею української книги, який створений при Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського, до Балти привезли прототип друкарського верстата Івана Федорова, який був створений першодрукарем у 16 столітті.
Експерт музею Олена Чебан розповіла дітям про історію українського книгодрукування та про життя першодрукаря Івана Федорова. Він, найімовірніше, походив з українсько-білоруського пограниччя, а освіту і фах здобув у Європі. Закінчив Краківський університет і мав диплом бакалавра. Іван Федоров – першодрукар, діяч слов’янської культури, а також гравер, інженер, ливарник.
Опинившись у Москві, у 1564 році, Федоров надрукував першу в Росії книгу «Апостол». Вона вийшла накладом 1200 примірників, досить великим, як на ті часи, а згодом його «Острозька Біблія» мала наклад півтори тисячі примірників. До винаходу Івана Федорова книжки були рукописні і писали їх монахи у монастирях. Маючи від цього чималі прибутки, духовенство почало гоніння на Івана Федорова і той змушений був утікати від московських переслідувань. Його вибір зупинився на Львові де Іван Федоров створив першу українську друковану книгу.
Чималу цікавість в учасників заходу викликав майстер-клас, у ході якого діти під керівництвом Олени Чебан власноруч відтворили процес друкування книжок за допомогою верстата та дерев’яних кліше. Вони зробили відбитки першої сторінки «Острозької Біблії» та гравюри з книги «Апостол».
«Мета заходу – культурно-освітня, для того, щоб підняти авторитет друкованої книги, щоб діти читали книжки, відвідували бібліотеку», – каже Олена Чебан.
Під час заходу Олена Чебан вручила директору Балтської публічної бібліотеки Ользі Бурбелі подарунок від Музею української книги – альбом фотографій одеського фотографа Вікентія Куґеля, який знімав Одесу протягом сорока років, з 1913-го по 1957-ий.