Всесвітній день сантехніка (World Plumbing Day) – це міжнародна подія, ініційована Всесвітньою радою сантехніків,що проводиться 11 березня кожного року. Всесвітня рада сантехніків ставить перед собою завдання залучати різні органи, такі як Всесвітня організація охорони здоров’я, для просування переваг сантехніки. В 2010 році організація прийняла рішення запровадити Всесвітній день сантехніка, який би пропагував важливість цієї професії.
Тож, щороку 11 березня сантехніки з усього світу святкують Всесвітній день сантехніка. Свято позначене червоним в календарі водопровідників, монтажників, проєктувальників опалювальних, каналізаційних систем та систем водопостачання. Мета свята – визнати важливу роль професії сантехніка у суспільному житті та у підтриманні здоров’я і добробуту людства.
Витоки цієї професії сягають давніх віків. Археологи стверджують, що перші унітази з’явилися ще в другому тисячолітті до нашої ери. Під час розкопок на території, що населяли стародавні шумери, було знайдено вишуканий дерев’яний стілець-унітаз з вирізьбленими візерунками. Розкопка датується 2500-ми роками до н.е.
На території Європи робота сантехніків цінувалася ще в 20-му столітті до н.е. Вони виготовляли, встановлювали, обслуговували та ремонтували сантехнічне обладнання тих часів. А от мешканці Китаю почали використовувати воду для зливання природних відходів людини на початку 100-х років до н.е. В цей час в Піднебесній починають з’являтися аналоги сучасного сантехнічного обладнання та спеціалісти, які їх виготовляють та обслуговують.
В Стародавньому Римі була створена ретельно продумана система фонтанів, водопроводів та стоків, над якою працювали справжні професіонали – тодішні сантехніки. Складні глиняні комунікації, унікальні технічні рішення викликають захоплення у сучасних сантехніків.
Міста середньовічної Європи були сповнені неприємного запаху, а роль каналізації відігравали вулиці, оскільки екскременти в ті часи виливалися прямо з вікон. Сантехнічне обладнання почало з’являтися на початку 19-го століття.
Перший унітаз, який за своєю конструкцією нагадує сучасний, з’явився в Європі аж в на початку 20-го століття. Його автором та виробником став сантехнік Томас Креппер. Назва “унітаз” пішла від іспанської фірми Unitas, яка першою стала випускати це сантехнічне обладнання. З 1909 року починається масове виробництво сантехнічної продукції.
В часи Радянського Союзу образ сантехніка був дещо негативним та носив відбиток низькооплачуваного та малоосвіченого працівника. Сьогодні ситуація кардинально змінилася. Сучасні сантехніки – спеціалісти високої кваліфікації, що постійно розвиваються, вивчають новітні технології, навчаються працювати з новими матеріалами.
Хороші фахівці сьогодні мають неабиякий попит. Їхні послуги потрібні під час капітального будівництва жилих та виробничих будівель, реконструкції старих приміщень тощо. Якщо вийшло з ладу сантехнічне обладнання чи треба почистити систему каналізації, без сантехніка просто не обійтись. З ростом престижу професії виросла і заробітна плата цих фахівців.