Конституція України та освітнє законодавство зазначають, що церква та релігійні організації мають бути відокремленими від закладів освіти та не втручатися в освітній процес.
Про це пише освітній омбудсмен України Сергій Горбачов.
«Духовно-моральне виховання є важливим для формування світогляду дитини, виховання у неї поваги до різних релігійних груп і релігійних поглядів тощо має здійснюватися правильно, з дотриманням законодавчих вимог та освітніх стандартів. У закладах освіти духовно-моральне виховання здійснюється, зокрема через курси духовно-морального спрямування, які мають бути винятково добровільними для дитини», – пише пан Сергій.
Чинні рекомендації Міністерства освіти і науки України наголошують, що курси духовно-морального спрямування не передбачають катехизацію. Курси не є вченням віри, не включають релігійних обрядів, не ставлять за мету залучення до певної конфесії.
«Моніторинг медіа та соціальних мереж дозволяє зробити висновки, що нерідко такі курси починають вивчати у закладах освіти без згоди батьків, а їх викладання здійснюють священнослужителі певних конфесій, хоча мають викладати підготовлені вчителі», – додає Сергій Горбачов.
Крім того, іноді в закладах освіти відбуваються й інші втручання церкви та релігійних організацій у життя і діяльність школи.
Сергій Горбачов підготував юридичне роз’яснення https://bit.ly/3wpyPre , у якому можна прочитати про:
- відокремленість закладів освіти від церкви;
- право приватних закладів освіти визначати релігійну спрямованість;
- заборону щодо залучення учнів та педагогів у релігійних заходах;
- обов’язок виховання взаєморозуміння до різних релігійних груп та релігійних поглядів;
- організацію курсів духовно-морального спрямування: вимоги до програми курсу за вибором, хто визначає вибір курсу, права учнів та батьків у виборі курсів, обов’язкова письмова згода батьків, вимоги до вчителя курсу за вибором, вимоги до програми, зміст курсів;
- куди звертатися, якщо релігійні організації втручаються в освітній процес.