Втомившись від довгих зимових холодів, всі з нетерпінням чекають настання весни. Зазвичай цю пору року ми зустрічаємо разом з весняним рівноденням, яке в Північній півкулі відбувається 20 березня. Ця подія знаменує пробудження природи від зимового сну та початок теплого й родючого сезону. В астрономічному сенсі весняне рівнодення є миттю, коли Сонце у своєму русі екліптикою перетинає небесний екватор, а день та ніч практично зрівнюються за тривалістю. Від дати весняного рівнодення Північна півкуля Землі починає більше нахилятися до Сонця, тому збільшується світловий день та підвищується атмосферна температура.
Спостереження за рухом Сонця завжди було важливим для життя людства. Небесне розташування світила сповіщало людям про зміну сезонів, тому серед артефактів давніх цивілізацій є чимало сонячних календарів у вигляді мегалітичних споруд. Вони є свідками вшанування Дня весняного рівнодення нашими далекими предками.
Серед найвідоміших давніх мегалітів — піраміда майя під назвою Ель-Кастильйо в місті Чичен-Іца. На чотирьох її гранях є сходи, що ведуть від вершини до основи. Сходи збудовані під неймовірно точно розрахованим кутом. Щороку в момент рівнодення приблизно на півгодини в присутніх виникає ілюзія, що по сходах рухається вогняний змій, голова якого вирізьблена біля основи піраміди. Майя називали цього змія Кукульканом, або Пернатим змієм світла. Кукулькан з’являвся два рази на рік — у весняне та осіннє рівнодення, коли день і ніч, світло й темрява знаходяться на рівних.
Британський мегалітичний пам’ятник Стоунхендж, якому приписують релігійні та містичні функції, беззаперечно мав значення ще й надійного календаря. Він певним чином відображав затемнення, сонцестояння, рівнодення та інші астрономічні події. В день літнього сонцестояння головна вісь Стоунхенджу спрямована прямо на точку сходу Сонця.
В Ірландії, в графстві Донегол, також є мегалітична споруда Гріанан. Основна її будівля — кам’яний форт у вигляді кільця, орієнтований на Сонце. У весняне рівнодення сонячні промені розділяють кільце на дві абсолютно рівні частини.
На Мальті є храмовий комплекс Мнайдра, збудований в IV тисячолітті до нашої ери. Унікальна орієнтація храму на схід дозволяє припустити, що він виконував роль одного з найдавніших у світі сонячних календарів. Коли настає весняне рівнодення, сонячний промінь потрапляє до будівлі й освітлює її центральну вісь.