Прийнято день народження популярної застібки-блискавки відзначати 29 квітня. Винахід аксесуару належить емігранту зі Швеції Гідеону Сандбеку, що запатентував застібку zipper або zip у 1913 році у США. На той час «блискавка» складалася з двох стрічок текстилю, на яких в шаховому порядку були зафіксовані металеві ланки. За допомогою слайдера стрічки з’єднувалися та роз’єднувалися.
Хоча свято відзначається 29 квітня починаючи з 1913 року, першість у створенні цікавого винаходу не цілком належить Гідеону Сандбеку. Ще раніше Еліас Хоу-молодший отримав у 1851 році патент на «Автоматичну неперервну застібку для одягу». Цей винахідник також першим запатентував машинку для шиття, але раптово з неясних причин припинив свою діяльність.
Крім того, у 1893 році в місті Чикаго Уіткомб Джадсон отримав патент на річ, яку назвав «шафа із застібкою». Винахід дебютував на Всесвітній виставці, а через рік Джадсон разом з полковником Льюісом Уокером заснували компанію Universal Fastener Company для масового виробництва нового замка для одягу. «Шафа із застібкою» виявилася ненадійною та дорого коштувала. Компанія найняла Гідеона Сандбека, який працював над удосконаленням винаходу. Сандбек оновив дизайн та вигадав роз’ємну застібку, яку й запатентував 29 квітня 1913 року.
Цікаві факти
- Популярність аксесуару принесло те, що американці використали замок для грошових ременів моряків напередодні Першої світової війни. Назва «блискавка» з’явилася у 1923 році. Це була ідея компанії BF Goodrich, яка вирішила ставити застібку Sundback на гумові чоботи. Блискавка у назві аксесуару означає швидкість, бо завдяки новій застібці взувати черевики стало набагато простіше.
- В 1930-х роках вдала рекламна кампанія принесла винаходу ще більшу популярність, застібки стали використовувати при пошитті дитячого одягу. А трохи згодом у 1937 році на аксесуар звернули увагу французькі модельєри. Вони почали ставити «блискавки» на верхній одяг та речі, які відкривалися з обох боків.
- Диво-застібка зараз використовується всюди – на одязі, взутті, постільній білизні, сумках, рюкзаках, шкільних портфелях, пеналах, канцелярських товарах. Саме тому день названо святом народження застібки-блискавки, аби люди не забували про цікавий винахід.