Щорічно 13 червня увесь світ відзначає свято з нагоди одного з найважливіших винаходів – День швейної машини. День 13 червня 1790 року, коли в Великобританії була запатентована перша швейна машина, увійшов в історію. Адже цей винахід став надзвичайно важливим у розвитку текстильної промисловості, а швейна машинка з того часу стала неодмінним атрибутом кожної вправної господині.
Попри те, що швейні машини зазнали великих змін та значного розвитку, суперечки навколо таких питань: хто першим винайшов швейну машину чи де з’явився перший винахід, не вщухають і в наші дні. І це не дивно, адже спроби створити пристосування для шиття, здійснювалися різними винахідниками в різних куточках світу майже одночасно. Проте прилади різнилися деякими технічними властивостями.
Інколи суперечки про право запатентувати винахід доходили до багаторічних судових справ. Проте є низка винахідників, які доклали найбільших зусиль у розвиток швейної машини, саме про них йтиметься мова нижче.
Перші прототипи
Неймовірно, але факт: одна з перших ідей швейної машинки належить Леонардо да Вінчі. Саме він намалював ескіз приладу ще у середині 15 століття. Проте ще задовго до нього вже існував прилад, який допомагав шевцям прошивати вітрила кораблів.
Проте перший робочий екземпляр, найбільше схожий на сучасний швейний апарат, у якому використовувалася голка з вушком біля гострого кінчика, був сконструйований та запатентований Карлом Візенталем у 1755 році. Це було невелике пристосування, яке повторювало технологію ручного шиття.
13 червня 1790 року була запатентована конструкція швейної машини для пошиття вітрил та шкіряних виробів. Саме цю дату обрали для святкування Дня швейної машинки.
Еволюція швейної машинки
У першій половині 19 століття над конструюванням швейної машини працював кравець із Австрії Йозеф Мадершпегер. І його праця мала плідний результат: він взяв на озброєння ідею з голкою від Візенталя та створив машинку, яка робила близько ста стібків в хвилину.
Дещо швидший агрегат розробив французький новатор Бартелемі Тімон – його машинка була спроможна робити до 200 швів на хвилину. Завдяки вдалій розробці та отриманому патенту, Бартелемі Тімон започаткував першу мануфактуру з виробництва швейних машин. Однак такий хід подій сильно обурив шевців, які побоювалися втратити роботу через появу швейних машинок.