Balta Life Ukraine
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) YouTube
    Balta Life Ukraine
    • НОВИНИ
      • Фоторепортаж
      • БАЛТА
      • РАЙОН
      • ОБЛАСТЬ
      • Медицина
    • ВІДЕОСЮЖЕТИ
    • БЛОГИ
      • Ben Krasnyuk
      • Олександр Грамотін
      • Ганна Тулєнцова
      • Ліана Швецова
    • БО «ЖИТТЯ»
      • Протягни руку допомоги
    • ОСВІТА
      • Центр дитячої творчості (Балтська громада)
      • Гурток «Картинг»
    • ПРО НАС
    • НАШІ КОНТАКТИ
    Balta Life Ukraine
    You are at:Home»Опитування»Чи підтримують українці відновлення ядерної зброї: опитування соціологів

    Чи підтримують українці відновлення ядерної зброї: опитування соціологів

    0
    By Alexandr Gramotin on 23.12.2024 Опитування

    Чи підтримують українці відновлення ядерної зброї: опитування соціологів

    У 1994 році Україна остаточно відмовилися від ядерної зброї та підписала сумнозвісний Будапештський меморандум. Після повномасштабного вторгнення час від часу лунають (і останнім часом – навіть сильніше) голоси на підтримку відновлення ядерної зброї у разі якщо Західні союзники не здатні будуть надати Україні дієві гарантії безпеки.

    Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне опитування у грудні 2024 року, щоб дізнатися, як зараз українці ставляться до відновлення ядерної зброї.

    Як українці ставилися до відмови від ядерної зброї в 1990 роках

    Перш ніж перейти до нинішніх громадських настроїв, варто нагадати, а як 30 років тому, у 1994 році, українці ставилися до ядерної зброї. Нижче на графіку наведені результати опитування КМІС, проведеного у середині 1994 року.

    Як можна бачити, у середині 1994 року 50% українців вважали, що Україна має стати без’ядерною державою, а за володіння ядерною зброєю виступали 30%. Решта 20% мали невизначені погляди. Трохи пізніше того самого року, восени, ми ставили запитання в трохи іншому формулюванні, але при якому 29% виступали за збереження ядерної зброї, 42% підтримували вивезення ядерної зброї з території України, а 29% мали невизначені погляди. Важливо, що ставлення до ядерної зброї не дуже відрізнялося залежно від регіону: залежно від регіону орієнтовно 25-35% хотіли збереження ядерної зброї проти 45-55%, які виступали за без’ядерний статус.

    Причому на той період (1994 рік) питання ядерної зброї у свідомості українців значно поступалося за актуальністю іншим питанням. На запитання, які проблеми найбільше турбують українців, лише 5% до топпроблем зараховувати питання ядерної зброї.

    Графік 1. 1994 рік (літо): «Чи повинна Україна взяти на озброєння ядерну зброю?»

    1994 рік (літо): «Чи повинна Україна взяти на озброєння ядерну зброю?»

    1994 рік (літо): «Чи повинна Україна взяти на озброєння ядерну зброю?»

     

    Для контексту доцільно також нагадати, щойшов лише 4-й рік Незалежності України. Попри практично одностайну підтримку Незалежності, до 2014 року 80-90% населення України мали позитивне ставлення до Росії, а росіяни за шкалою Богардуса (для оцінки соціальної дистанції) були найближчими друзями українців. Ще три роки тому (з точки зору українців у 1994 році) українці і росіяни жили в одній державі і, можливо, готовність більшості відмовитися від ядерної зброї пояснювалася вірою в те, що Росія захистить Україну, якщо це буде потрібно.

    Як зараз українці ставляться до відновлення ядерної зброї

    Питання відновлення ядерної зброї є складним і чутливим до формулювання. Ми підійшли до нього експериментально і сформулювали три різні запитання про відновлення ядерної зброї. Респонденту ставилося лише одне з трьох формулювань (процедура split-sample). Наші формулювання описували сценарії:

    • загалом ставлення до відновлення Україною ядерної зброї, без додаткової позитивної чи негативної інформації;
    • ставлення до відновлення ядерної зброї за умови втрати підтримки і впровадження санкцій від Заходу;
    • попередній сценарій (тобто із втратою підтримки Заходу), але з умовою, що Україна має достатньо ресурсів протриматися, поки ядерна зброю не буде розроблена.

    Отже, як можна бачити на графіку 2, загалом 73% прихильно ставляться до ідеї відновлення ядерної зброї. Не підтримують – 20% (і ще 7% мають невизначені погляди).

    Якщо ж ми говоримо про втрату підтримки і санкції від Заходу, то прихильне ставлення до відновлення ядерної зброї знижується до 46%, а частка тих, хто не підтримає таку ініціативу, зросте до 44% (і решта 10% мають невизначені погляди).

    Проте якщо Україна має достатньо ресурсів протриматися до моменту отримання ядерної зброї, то 58% готові були би піти на втрату підтримки Заходу з метою отримання ядерної зброї. Не підтримали би рішення отримати ядерну зброю за такого сценарію – 33% (і решта 8% мають невизначені погляди).

    Графік 2. 2024 рік: Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї

    2024 рік: Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї

    2024 рік: Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї

     

    На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі. Якщо говорити про ставлення загалом, то на Півдні і (трохи більшою мірою) на Сході трохи скептичніше ставлення до відновлення ядерної зброї. Проте насправді навіть попри ці нюанси у всіх регіонах більшість – від 61% на Сході до 77% на Заході – у цілому прихильні до відновлення ядерної зброї.

    У разі сценарії із втратою підтримки Заходу у всіх регіонах зменшується частка тих, хто виступає за відновлення ядерної зброї, і в результаті приблизно однакова частка виступають за і проти (лише на Сході можна бачити дещо більше тих, хто проти).

    Водночас для сценарію втрати підтримки Заходу, але із ресурсами і можливістю встигнути розробити зброю, більшість у всіх регіонах (63% на Заході, 54% у Центрі, 58% на Півдні і 61% на Сході) підтримали би відновлення ядерної зброї (а від чверті до третини виступили би проти).

    Графік 3. Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї у розрізі регіону проживання

    Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї у розрізі регіону проживання

    Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї у розрізі регіону проживання

     

    Зв’язок між довірою НАТО та ставленням до відновлення ядерної зброї

    У цьому опитуванні ми також ставили запитання, чи українці довіряють НАТО (із членством в якому більшість українців пов’язують надії нарешті отримати дієві гарантії безпеки та запобігти майбутнім російським агресіям). Тому ми можемо проаналізувати, як бажання відновити ядерну зброю пов’язане із довірою НАТО.

    Як можна бачити, довіра НАТО не суперечить бажанню відновити ядерну зброю. Навіть більше, якщо говорити про в цілому бажання відновити ядерну зброю, найбільше цього прагнуть ті, хто довіряє НАТО.

    Графік 4. Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї у розрізі довіри НАТО

    Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї у розрізі довіри НАТО

    Ставлення до відновлення Україною ядерної зброї у розрізі довіри НАТО

     

    «Озираючись на 1990-ті роки можна почути багато критики та звинувачень у, наприклад, інфантилізмі населення та недалекоглядності влади в той період. Проте варто розуміти, що не зовсім коректно оцінювати минулі громадські настрої та рішення, враховуючи наше нинішнє знання та досвід трагічних подій.

    Громадські настрої 1990-х років (окрім дійсно деякої наївності та недосвідченості) насправді важливо характеризувати як миролюбні та відповідальні. Українці демонстрували своє прагнення жити і розвиватися у безпечному мирному світі та були готові до відповідальних дій, зокрема, у питанні ядерної зброї. Тому коли Росія віроломно порушила всі домовленості, а інші підписанти не дотримали своїх зобов’язань запобігти війні, моральна правота миролюбних українців у своєму бажанні давати рішучу відсіч агресору та вимагати від Заходу належної підтримки була (і лишається) беззастережною.

    Висока підтримка зараз відновлення ядерної зброї (причому із готовністю ризикнути відносинами із Заходом) – це емоційна маніфестація та екзистенційна потреба отримати надійні гарантії безпеки та нарешті створити умови, коли Росія та росіяни не будуть загрожувати Україні та українцям. Наші опитування показують, що українці можуть погодитися на болючі компроміси, проте категоричною вимогою є переконлива конфігурація безпеки. У свідомості українців ядерна зброя – це один із варіантів «на столі». Ми сподіваємося, що наші Західні союзники продемонструють необхідну волю та Україна зрештою отримає дієві гарантії безпеки, без потреби для України розглядати інші непрості рішення для себе, як можна убезпечитися від Росії», – коментує результати дослідження Антон Грушецький, виконавчий директор КМІС.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Українцям нагадали, які обстеження безоплатні у сімейного лікаря

    Одеська область готується до НМТ-2025: безпека учасників – головний пріоритет

    Два освітні заклади Балти підписали меморандум про партнерство та співпрацю з Рішельєвським ліцеєм

    Comments are closed.

    Help Med Personal


    video blog

    Україна

    06.05.2025

    Публікація фото школярів без дозволу може нести ризики. Пояснення омбудсменки

    01.05.2025

    Підвищення зарплати освітянам є проблематичним, – прем’єр Шмигаль

    28.04.2025

    В Україні розпочався «сезон» кліщів – вони все частіше кусають людей

    25.04.2025

    Електронні цигарки викликають смертельно небезпечні захворювання: результати досліджень

    photonews
    Погода в Балті
    Погода в Балте
    Gismeteo Gismeteo
    Погода на 2 недели
    Zhittya.org Zhittya.org

    Релігія

    22.08.2024

    Міжнародний день пам’яті жертв актів насильства на підставі релігії або переконань

    24.11.2023

    В Одесі були виголошені особливі молитви про настання миру в Україні

    28.09.2018

    Дім, де живе любов

    02.03.2018

    Бог существует: известный ученый сделал громкое заявление

    ПРО НАС

    «BaltaLife» - це самостійний інформаційно-новинний міський сайт.
    Тут ви знайдете статті, підготовлені журналістами редакції, оперативні новини, опитування, цікаві коментарі.

    Подписаться на рассылку:

    ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ
    08.05.2025

    Українцям нагадали, які обстеження безоплатні у сімейного лікаря

    Copyright © 2023 BaltaLife.org, Designed Web-STT.com
    • About
    • Privacy
    • Фейк про примусову мобілізацію у Польщі: українцям надіслали фальшиві листи
    • Виявили 13 хворих: у Центрі громадського здоров’я ситуацію із метапневмовірусом назвали контрольованою
    • День “Слава Богу сьогодні понеділок”
    • День обіймів
    • День технологій
    • Виїзд чоловіків за кордон: що зміниться у 2025 році
    • Чи готові українці до територіальних поступок в обмін на мир: опитування
    • Міжнародний день здоров’я душі та тіла
    • «Міс Незламність» із Чорноморська: юна гімнастка, яка втратила ногу через обстріл Росії, виступила на міжнародному турнірі
    • 2 січня відзначається Котячий Новий рік (Happy Mew Year for Cats Day).
    • День мотивації і натхнення
    • В Україні запровадили нове державне свято
    • За тиждень на Одещині народилися 185 дітей
    • В Ананьївській громаді сталася смертельна ДТП
    • День глобального планування
    Copyright © 2025 BaltaLife.org. managed by WEB-STT.
    • About
    • Privacy
    • Фейк про примусову мобілізацію у Польщі: українцям надіслали фальшиві листи
    • Виявили 13 хворих: у Центрі громадського здоров’я ситуацію із метапневмовірусом назвали контрольованою
    • День “Слава Богу сьогодні понеділок”
    • День обіймів
    • День технологій
    • Виїзд чоловіків за кордон: що зміниться у 2025 році
    • Чи готові українці до територіальних поступок в обмін на мир: опитування
    • Міжнародний день здоров’я душі та тіла
    • «Міс Незламність» із Чорноморська: юна гімнастка, яка втратила ногу через обстріл Росії, виступила на міжнародному турнірі
    • 2 січня відзначається Котячий Новий рік (Happy Mew Year for Cats Day).
    • День мотивації і натхнення
    • В Україні запровадили нове державне свято
    • За тиждень на Одещині народилися 185 дітей
    • В Ананьївській громаді сталася смертельна ДТП
    • День глобального планування

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.