Електронні цигарки викликають смертельно небезпечні захворювання: результати досліджень
Науковці довели, що вейпи є набагато шкідливішими, ніж це вважалося раніше.
Аналіз медичної інформації під керівництвом Johns Hopkins Medicine, зібраної на різноманітній групі з майже 250 000 людей протягом чотирьох років, значно прояснив зв’язок між «виключним» використанням електронних сигарет і хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ), а також високим кров’яним тиском у підгрупі дорослих віком від 30 до 70 років, пише «Медікал експрес».
Висновки, опубліковані в дослідженні нікотину та тютюну, підкреслюють потенційні ризики використання електронних сигарет і повинні надати контекст для інформування про поради та нормативну політику щодо ризиків для здоров’я так званих продуктів для вейпінгу.
Новий аналіз додатково підтверджує, що в той час як використання електронних сигарет або традиційних «горючих» сигарет пов’язане з вищими ризиками та рівнем хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), ефект значно сильніший для традиційних сигарет.
У США електронні сигарети стали другою за поширеністю формою вживання тютюну після сигарет і найпоширенішою серед молоді та підлітків. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), використання електронних сигарет серед молоді зросло з 3,7% у 2020 році до 4,5% у 2021 році.
У 2021 році приблизно 3 з 10 (29,4%) дорослих, які вживали сигарети, також курили сигарети. Хоча електронні сигарети часто продають як безпечні, деякі дослідження показали, що аерозолі електронних сигарет можуть містити значні рівні небезпечних органічних сполук і високий рівень нікотину, який може викликати залежність і шкідливість.
Дослідження протягом багатьох десятиліть показали, що горючі сигарети постійно збільшують ризик серцево-метаболічних захворювань, таких як хвороби серця, інфаркт, серцева недостатність та інсульт. Згідно з даними CDC, споживачі горючих сигарет є причиною 8 із 10 смертей, пов’язаних із ХОЗЛ у США.
Попереднє перехресне дослідження — дослідження, під час якого дослідники збирають дані від багатьох людей в один момент часу — виявило підвищений ризик астми у людей, які вживають електронні сигарети, тоді як поздовжнє дослідження — дослідження, у якому дослідники неодноразово спостерігають за тими самими особами або групами протягом тривалого періоду часу — вказало на вищий ризик нових симптомів респіраторного захворювання.
У результаті «залишається велика невизначеність щодо відносної шкоди електронних сигарет порівняно з традиційним курінням. Дотепер існували мізерні дані у великих високоякісних наборах даних, які пов’язують виняткове використання електронних сигарет із новими кардіометаболічними захворюваннями», — говорить Майкл Блаха, доктор медичних наук, MPH, старший автор дослідження та професор кардіології та епідеміології в Johns. Медична школа університету Хопкінса.
Для аналізу дослідники використали медичну інформацію про 249 190 осіб, у тому числі 203 932, які повідомили, що ніколи не користувалися електронними сигаретами або горючими сигаретами (203 932), 3 164, які повідомили, що вживали виключно електронні сигарети, 33 778, які повідомили, що вживали виключно горючі сигарети, і 8 316, які повідомили, що користуються як електронними сигаретами, так і горючі сигарети.
Ті, хто пережив хворобу, характеризували свої моделі використання електронних сигарет і горючих сигарет. Протягом майже чотирьох років спостереження було виявлено 23 745 нових випадків гіпертонії та 13 179 нових випадків діабету 2 типу; 7925 нових випадків ХОЗЛ; 9801 новий випадок серцевої недостатності; та 6139 нових випадків атеросклеротичних серцево-судинних захворювань.
У цих випадках було виявлено, що ексклюзивне використання електронних сигарет не було суттєво пов’язане з діабетом 2 типу, серцевою недостатністю чи атеросклеротичним серцево-судинним захворюванням, але воно було значно пов’язане з ХОЗЛ. Під час субаналізу осіб віком 30–70 років було виявлено невелике підвищення ризику гіпертонії.
Навпаки, результати показали, що ексклюзивне використання горючих сигарет значно підвищує ризики для всіх наслідків, включаючи гіпертонію, діабет 2 типу, ХОЗЛ, серцеву недостатність і атеросклеротичні серцево-судинні захворювання. Подібні результати були отримані для подвійного використання горючих сигарет та електронних сигарет, хоча оцінки ризику були трохи вищими, ніж для використання виключно горючих сигарет.
Блаха каже: «Ці результати є важливою сходинкою для майбутніх проспективних досліджень впливу електронних сигарет на здоров’я. Хоча в цьому короткостроковому дослідженні не було виявлено зв’язку між винятковим використанням електронних сигарет і серцево-судинними подіями, був зв’язок із випадками ХОЗЛ і, можливо, гіпертензією, за якими потрібно буде уважно стежити протягом довгострокового спостереження».
Блаха каже, що нове дослідження показує, що електронні сигарети мають певний потенційний ризик для здоров’я, хоча ризики можуть бути меншими, ніж ті, які спостерігаються при палінні традиційних горючих сигарет.