Перша усмішка весни: з якої квітки виробляли блакитну фарбу і як насправді виглядає підсніжник
Ще не зійшов сніг, а вони вже квітнуть. Майже всі дикорослі березневі квіти ми звикли називати підсніжниками, пише газета «Експрес». Але ж вони різні! І що ж таке насправді підсніжник?
— Підсніжник — це квітка молочного кольору з вузьким бутоном, її ще називають сніговим дзвіночком, — пояснила Олена Баклюкова, фітодизайнер. — Це багаторічна цибулинна рослина, що росте переважно в листяних лісах та чагарниках у Карпатах.
Поруч із підсніжником на лісових галявинах можна часто зустріти зовні схожий на нього білоцвіт весняний. Цю квітку в народі називають скороспілкою весняною, лісовим нарцисом.
Від підсніжника відрізняється жовтими цяточками на пелюстках. Головне призначення цих плям — показувати комахам-запилювачам шлях до нектару.
Навіть дивно, як ця квітка ще виживає, адже через браконьєрів вона опинилася під загрозою зникнення, занесена до Червоної книги України. Існує також вітряниця (біла квітка з п’ятьма пелюстками), якою навесні всіяні наші парки, анемона дібровна.
На фото: скороспілка весняна або лісовий нарцис
— А як правильно називається синій підсніжник?
— Дикий крокус. У народі його частіше називають брандушкою. Територія розповсюдження — Карпати та Поділля (Тернопільська, Хмельницька і частково Вінницька області). На жаль, і він — жертва браконьєрів.
Синій колір також має проліска дволиста. Барвник, що міститься в її пелюстках, настільки інтенсивний, що з квіток колись виробляли блакитну фарбу. Щоправда, синіх пролісок у природі все менше, і вони теж занесені до Червоної книги.
На фото: проліска дволиста
Бузково-синіми бувають і примули (від латинської primus — перший) — квітки роду первоцвітових. Вони мають п’ять пелюстків правильної форми, бувають різних кольорів: білі, жовті, рожеві, бузкові.
— Чому підсніжників стає менше з кожним роком?
— Усі первоцвіти, на жаль, в Україні по-хижацьки винищують, — каже Валентина Мінарченко, докторка біологічних наук, фахівець з лікарських рослин. — Та рослини потерпають не лише від браконьєрів, а й від змiн природних ритмів, чергувань потепління і морозів. Цим квітам потрiбно бiльше тепла, ніж є тепер. На жаль, цибулиннi рослини, серед яких підсніжники, якщо замерзнуть, то зможуть вiдродитися хiба наступної весни.
— Їх зривають лише заради букетів? Чи є у цих квітів лікувальні властивості?
— У класичному підсніжнику (білий дзвіночок) міститься цінний алкалоїд галантамін. Ця речовина у вигляді гіркого білого порошку входить до переліку життєво необхідних лікарських препаратів для людей, що потерпають від порушення мозкового кровообігу, прогресивної м’язової дистрофії, рухових і чутливих порушень.
За деякими дослідженнями, він запобігає розвиткові онкопухлин. Анемону дiбровну в давнину застосовували як болезаспокiйливий та антиспазматичний засіб.
На фото: класичний підсніжник або сніговий дзвіночок
Источник: http://expres.ua