Balta Life Ukraine
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) YouTube
    Balta Life Ukraine
    • НОВИНИ
      • Фоторепортаж
      • БАЛТА
      • РАЙОН
      • ОБЛАСТЬ
      • Медицина
    • ВІДЕОСЮЖЕТИ
    • БЛОГИ
      • Ben Krasnyuk
      • Олександр Грамотін
      • Ганна Тулєнцова
      • Ліана Швецова
    • БО «ЖИТТЯ»
      • Протягни руку допомоги
    • ОСВІТА
      • Центр дитячої творчості (Балтська громада)
      • Гурток «Картинг»
    • ПРО НАС
    • НАШІ КОНТАКТИ
    Balta Life Ukraine
    You are at:Home»УКРАЇНА»Епідемія куріння серед дітей: кожен третій підліток віком 17 років може бути залежним від нікотину

    Епідемія куріння серед дітей: кожен третій підліток віком 17 років може бути залежним від нікотину

    0
    By Alexandr Gramotin on 09.04.2025 УКРАЇНА

    Епідемія куріння серед дітей: кожен третій підліток віком 17 років може бути залежним від нікотину

    За даними опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Health Behaviour in School-Aged Children – HBSC) 2022/23 рр., в Україні 17% підлітків віком 11-17 років мають досвід куріння сигарет та 20% коли-небудь вживали електронні сигарети.

    Хоча б один раз курили сигарети та/або електронні сигарети 10% та 12% підлітків відповідно упродовж останніх 30 днів. 9% опитаних вказали, що регулярно курять сигарети, при цьому 4% – щодня. Якщо споживання сигарет більш поширене серед хлопців (11% проти 9% серед дівчат протягом останніх 30 днів), то електронні сигарети вживають рівномірно дівчата та хлопці (12% та 13%), пише ГО «Життя».

    З віком частка курців стрімко зростає: якщо серед 11-річних 3% курять сигарети з певною регулярністю, то серед 17-річних – 22%. Ще гірша ситуація з вживанням електронних сигарет – вже у 15 років кожна пʼята дитина (21%) курить е-сигарети (протягом 30 днів), а у 17 років – цей показник сягає 30%.

    Щонайменше кожен третій підліток віком 17 років вже може мати залежність від нікотину.

    Ці дані свідчать про епідемію вживання тютюнових та нікотинових виробів серед юнацтва до 18 років, що становить серйозну загрозу їхньому здоров’ю та потребує негайних заходів для захисту дітей від впливу тютюнової індустрії.

    Чому вживання тютюнових та нікотинових виробів є небезпечним для дітей

    Багато хто вважає, що шкода від куріння проявляється лише через роки. Однак, як демонструють дані численних досліджень, серйозні проблеми зі здоров’ям можуть виникнути дуже швидко. Наприклад:

    • Підлітки, які курять, майже втричі частіше страждають на задишку, ніж ті, хто не курить, і більш ніж удвічі частіше скаржаться на мокротиння.
    • У молодих курців частота серцевих скорочень у стані спокою на 2-3 удари за хвилину вища, ніж у некурців, а дослідження показують, що ранні ознаки серцевих захворювань і інсульту можна виявити вже у підлітків-курців.
    • Учні старших класів, які регулярно курять і почали це робити ще до 9 класу, вдвічі частіше, ніж їхні однолітки некурці, скаржаться на погане загальне самопочуття, у 2,5 раза частіше повідомляють про кашель із мокротинням або кров’ю, задишку навіть у стані спокою, хрипи чи утруднене дихання, а також утричі частіше звертаються до лікарів через емоційні чи психологічні проблеми.

    Нікотин, який зазвичай міститься і в сигаретах, і в електронних сигаретах, є психоактивною речовиною, яка викликає наркотичну залежність, що визнано хворобою (код 6С4A) відповідно до Міжнародного класифікатора хвороб (МКХ-11) ВООЗ «Розлади, викликані вживанням нікотину». Вживання нікотину також є причиною виникнення серцево-судинних захворювань та стимулятором розвитку пухлин. Нікотин особливо небезпечний для дітей і підлітків, оскільки має руйнівні наслідки для розвитку мозку та нервової системи.

    Аерозоль (пара), що утворюється під час використання електронних сигарет, окрім нікотину, містить гліколі, альдегіди, летючі органічні речовини, поліциклічні ароматичні вуглеводні, тютюноспецифічні нітрозаміни, метали (свинець, хром, нікель), частинки силікату, дикарбоніли та гідроксикарбоніли тощо, які є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни в організмі. При чому, у аерозолі є й специфічні для нього речовини (в диму звичайних сигарет їх немає) – наприклад, гліоксаль, який є отрутою.

    Причини епідемії вживання тютюну та нікотину серед дітей

    Діти та молодь є основною цільовою аудиторією для тютюнових компаній, оскільки є соціально вразливою категорією населення, піддаються маніпуляціям, схильні до ризикованої поведінки, часто внаслідок відсутності усвідомлення наслідків своїх дій. Опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» підтверджує, що тютюнова індустрія полює на дітей, які стають курцями тютюнових виробів та е-сигарет. Водночас, за даними ВООЗ, серед дорослого населення 18 років та старше в Україні лише 3% є споживачами е-сигарет.

    Тютюнова індустрія використовує агресивні маркетингові методи задля залучення дітей та молоді до споживання тютюнових та нікотинових виробів:

    • створення нових тютюнових та нікотинових виробів для оманливих повідомлень про меншу шкоду (електронні сигарети, тютюнові вироби для нагрівання (т.зв. айкоси), нікотинові снюси);
    • ароматизатори та смакові добавки (фруктові, солодощі, ментол);
    • приваблива упаковка;
    • викладка у місцях торгівлі;
    • реклама в інтернеті, зокрема, соцмережах;
    • спонсорство заходів, колаборації з зірками, лідерами думок, брендами.

    Як захистити дітей від епідемії вживання тютюну та нікотину

    Аби подолати епідемію вживання тютюнових та нікотинових виробів серед дітей, перш за все необхідно створити такі умови, за яких діти не матимуть стимулів до початку куріння – тобто заборонити тютюновим компаніям просувати вбивчі товари. З такою метою у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №12091, який передбачає ліквідацію маркетингових преференцій для тютюнових виробів для нагрівання та е-сигарет та заборону викладки тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі.

     

    «Результати дослідження є черговим доказом, що діти є мішенями тютюнової індустрії. Тютюнові компанії полюють на українських дітей, які довічно стають залежними, втрачаючи власне здоровʼя та шанс на щасливе майбутнє. Спільнота батьків наполягає на ліквідації знижки 25% на акциз для так званих «айкосів», а також негайній забороні ароматизованих тютюнових виробів та тютюнової викладки в місцях торгівлі», – наголосила Ольга Масна, лідерка ініціативи «Батьки за Україну без тютюну та нікотину».

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Українцям нагадали, які обстеження безоплатні у сімейного лікаря

    Одеська область готується до НМТ-2025: безпека учасників – головний пріоритет

    Два освітні заклади Балти підписали меморандум про партнерство та співпрацю з Рішельєвським ліцеєм

    Comments are closed.

    Help Med Personal


    video blog

    Україна

    06.05.2025

    Публікація фото школярів без дозволу може нести ризики. Пояснення омбудсменки

    01.05.2025

    Підвищення зарплати освітянам є проблематичним, – прем’єр Шмигаль

    28.04.2025

    В Україні розпочався «сезон» кліщів – вони все частіше кусають людей

    25.04.2025

    Електронні цигарки викликають смертельно небезпечні захворювання: результати досліджень

    photonews
    Погода в Балті
    Погода в Балте
    Gismeteo Gismeteo
    Погода на 2 недели
    Zhittya.org Zhittya.org

    Релігія

    22.08.2024

    Міжнародний день пам’яті жертв актів насильства на підставі релігії або переконань

    24.11.2023

    В Одесі були виголошені особливі молитви про настання миру в Україні

    28.09.2018

    Дім, де живе любов

    02.03.2018

    Бог существует: известный ученый сделал громкое заявление

    ПРО НАС

    «BaltaLife» - це самостійний інформаційно-новинний міський сайт.
    Тут ви знайдете статті, підготовлені журналістами редакції, оперативні новини, опитування, цікаві коментарі.

    Подписаться на рассылку:

    ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ
    08.05.2025

    Українцям нагадали, які обстеження безоплатні у сімейного лікаря

    Copyright © 2023 BaltaLife.org, Designed Web-STT.com
    • About
    • Privacy
    • Фейк про примусову мобілізацію у Польщі: українцям надіслали фальшиві листи
    • Виявили 13 хворих: у Центрі громадського здоров’я ситуацію із метапневмовірусом назвали контрольованою
    • День “Слава Богу сьогодні понеділок”
    • День обіймів
    • День технологій
    • Виїзд чоловіків за кордон: що зміниться у 2025 році
    • Чи готові українці до територіальних поступок в обмін на мир: опитування
    • Міжнародний день здоров’я душі та тіла
    • «Міс Незламність» із Чорноморська: юна гімнастка, яка втратила ногу через обстріл Росії, виступила на міжнародному турнірі
    • 2 січня відзначається Котячий Новий рік (Happy Mew Year for Cats Day).
    • День мотивації і натхнення
    • В Україні запровадили нове державне свято
    • За тиждень на Одещині народилися 185 дітей
    • В Ананьївській громаді сталася смертельна ДТП
    • День глобального планування
    Copyright © 2025 BaltaLife.org. managed by WEB-STT.
    • About
    • Privacy
    • Фейк про примусову мобілізацію у Польщі: українцям надіслали фальшиві листи
    • Виявили 13 хворих: у Центрі громадського здоров’я ситуацію із метапневмовірусом назвали контрольованою
    • День “Слава Богу сьогодні понеділок”
    • День обіймів
    • День технологій
    • Виїзд чоловіків за кордон: що зміниться у 2025 році
    • Чи готові українці до територіальних поступок в обмін на мир: опитування
    • Міжнародний день здоров’я душі та тіла
    • «Міс Незламність» із Чорноморська: юна гімнастка, яка втратила ногу через обстріл Росії, виступила на міжнародному турнірі
    • 2 січня відзначається Котячий Новий рік (Happy Mew Year for Cats Day).
    • День мотивації і натхнення
    • В Україні запровадили нове державне свято
    • За тиждень на Одещині народилися 185 дітей
    • В Ананьївській громаді сталася смертельна ДТП
    • День глобального планування

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.