Кузня робітничих кадрів у нових умовах
З 1 вересня 2020 року розпочалася реалізація пілотного проекту щодо фінансування професійно-технічної освіти. Його учасниками стали Одеська, Вінницька та Сумська області. У ході реалізації цього проекту видатки на оплату послуг з підготовки кадрів на умовах регіонального замовлення у закладах професійно-технічної освіти здійснюються з обласних бюджетів.
Крім того, в Одеській області були створені центри професійної освіти. До Північного центру професійної освіти, який створений на базі Савранського профтехучилища, увійшли Балтське територіально відокремлене спеціалізоване відділення та Кодимське територіально відокремлене спеціалізоване відділення.
Нещодавно на базі Північного центру відбулася нарада з представниками закладів профтехосвіти області, у якій взяли участь голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький, його заступник Світлана Фабрикант, директор Департаменту освіти і науки Одеської ОДА Олександр Лончак та голова Подільської райдержадміністрації Михайло Лазаренко.
Гостей познайомили з життям навчального закладу, показали учбові класи, лабораторії та сучасне обладнання, на якому навчаються учні. Чималу зацікавленість викликав навчально-практичний центр деревообробних технологій де встановлені верстати з програмним керуванням.
Директор Північного центру професійної освіти Ярослава Жирун поруч з досягненнями окреслила коло питань, які слід вирішити та заручилася підтримкою губернатора Сергія Гриневецького.
На нараді, яка відбулася того дня, було обговорено ряд питань, пов’язаних з організацією роботи профтехучилищ, їх фінансуванням у рамках пілотного проекту.
Відповідаючи на питання журналістів під час короткого брифінгу Сергій Гриневецький сказав:
«Що стосується проблемних питань, які ми обговорювали, то, звичайно, це майнові питання, бо якщо область бере фінансування з обласного бюджету, то треба щоб це майно було у розпорядженні. Ця процедура з міністерствами відпрацьовується. На сьогоднішній день чотири училища вже переведені, по чотирьох готові документи. Звичайно, керівники профтехучилищь поставили проблемні питання, які гальмують цей процес, і він пов’язаний у більшій частині з оформленням документів, земельних ділянок, прав на власність. Тобто, це бюрократична процедура, яку треба вирішувати. Було підняте цікаве питання щодо роботи по галузях, і мені здається, що нам треба прислухатись до цієї ідеї. Мова йде про те, що, скажімо, в аграрному секторі в Одеській області зосереджено дев’ять наукових установ, підпорядкованих національній академії аграрних наук. У нас є близько дванадцяти училищ, які займаються підготовкою кадрів аграріїв. Звичайно, їх треба якось поєднати. Те ж саме ми хочемо зробити з будівельниками, моряками, сферою послуг для того, щоб керівництво профтехучилищ бачило основний бізнес, основні напрямки роботи, як формується ринок праці, як замовлення ідуть, які об’єкти, і по президентській програмі «Велике будівництво». Зараз починається президентська програма «Велика реставрація», тобто робочі руки необхідні».