Кремлівська пропаганда масово поширює дописи про те, що в Україні нібито борються з російськими прізвищами. А тому в застосунку «Дія» начебто запровадили нову послугу, яка дозволяє «українізувати» прізвища, які мають російські коріння.
Як «доказ» пропагандисти поширюють скріншот системного повідомлення в «Дії» із пропозицією змінити прізвище із російського на українське. Однак насправді цей скріншот росіяни створили у фоторедакторі. Про деталі цього фейку – далі.
«Украинские госуслуги предлагают отказаться от «российской» фамилии. «Ваша фамилия Лебедев имеет российские корни. Мы предлагаем вам задуматься об украинизации и смене вашей фамилии: Лебеденко, Лебединский, Лебедчук и другие». Выдавливают из себя русских по капле…», – пишуть пропагандисти мовою оригіналу у своїх дописах.
Перш за все варто відзначити, що ні у застосунку «Дія», ні на порталі «Дія» наразі немає такої опції, як зміна прізвища. Змінити прізвище можна лише звернувшись з заявою до відділу ДРАЦС. По-друге, в Україні не ведеться політика щодо «українізації» прізвищ, які мають російське коріння. Змінити прізвище можна добровільно і в будь-який час.
Окрім того, що стосується прізвища «Лебедєв», то, як свідчать дані сайту генеалогічного товариства «Рідні», що досліджує родоводи за прізвищами, то «Лебедєв» – не найпоширеніше прізвище в Україні. Його на території України мають близько 4200 людей. А його коріння – «леб» може співвідноситися з західнослов’янською, польською або чеською лексемою «leb» — «лоб, чоло, голова».
Ну і щодо самого скриншоту, то повідомлення нібито з «Дії» має декілька помилок, які вказують на те, що його писали росіяни. Зокрема: у слові «вітаемо» буква «е» , коли б мала бути «є». Замість «його» (мова про прізвище – слово чоловічого роду), написано «її» ( у російському варіанті «фамилия» – жіночого роду). Так само звертання в українській мові пишуться у кличному відмінку – мало б бути «Кириле», а після слова «рік» мав би бути розділовий знак «тире».
ВИСНОВКИ
У застосунку «Дія» не пропонують «українізувати» прізвища з російським корінням. Такої послуги немає ні у мобільній, ні у веб-версії порталу державних послуг. А саме прізвище, яке нібито пропонують змінити, на думку дослідників, може мати польське чи чеське коріння.
Подібні фейки – частина наративу пропаганди про «русофобію» українців. Такими вкидами росіяни намагаються виправдати напад на Україну та воєнні злочини проти українців.